RESLOG Türkiye ekibi, Marmara Bölgesi Pilot Belediyeleri Ziyaret Etti

Resim1
PHOTO-2023-04-13-11-59-18
1P1A8816

 

 

 

 

Tüm Türkiye’yi derinden sarsan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler, Marmara Bölgesi belediyelerinin çalışmalarını da önemli ölçüde etkiledi. RESLOG Pilot Belediyeleri, deprem bölgesine destek için bağış kampanyaları organizasyonu, gıda ve giysi desteği, aşevi, çadır ve konteyner kent kurulumu, depremden etkilenen belediyelere personel ve araç desteği gibi pek çok alanda destekler sağladı. Türkiye’de yerel yönetimler arası dayanışmanın önemli bir örneğini teşkil eden bu çalışmalar, aynı zamanda iş gücü ve bütçe açısından da önemli fedakarlıkların yapılmasını gerektirdi.

Mart ve Nisan aylarında, deprem bölgesindeki RESLOG Pilot Belediyelerine gerçekleştirdiğimiz dayanışma ziyaretlerinin ardından, 10-14 Nisan arasında Marmara Bölgesi belediyelerini de ziyaret ederek, depremlerden nasıl etkilendiklerini görüştük. Görüşmelerde, yukarıda belirtilen çalışmaların yanı sıra, İstanbul ve Bursa’da ağırlanan onbinlerce depremzedeye yönelik yapılan çalışmaların ve beklenen Marmara Depremine yönelik yoğunlaşan hazırlık faaliyetlerinin belediyelerin gündeminde en önemli yeri tuttuğu görüldü. Birçok belediye, depremden sonra sosyal ve kültürel faaliyetleri azaltarak veya erteleyerek bu alanlara yönelik kaynak transferinde bulunduğunu belirtti. 

Görüşmeler sırasında, afetler ve göç gibi farklı şokların ilişkili olduğu; rezilyansın çok katmanlı bir olgu olarak ele alınması gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. RESLOG kapsamında birlikte yaşamayı desteklemek ve yerel yönetimlerin rezilyansını artırmaya yönelik faaliyetleri yürütürken, bu bakış açısını anaakımlaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Copyright © RESLOG 2018 – 2023 Tüm hakları saklıdır.

https://www.reslogproject.org/wp-content/uploads/2022/08/Untitled-1.png

Copyright © RESLOG 2018 – 2023 Tüm hakları saklıdır.

https://www.reslogproject.org/wp-content/uploads/2022/08/Untitled-1.png