RESLOG Türkiye Ekibi ve SALAR International Yönetimi, Depremden Etkilenen Belediyeler ile Buluştu

25
13
8
6
8
3
1
6
5
3

 

 

SALAR International Genel Müdürünün de dahil olduğu ekibimiz, taziyelerini iletmek ve destek göstermek için depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve çok sayıda depremzedeye ev sahipliği yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile buluşmak için 27-28 Mart 2023 tarihlerinde sahadaydı.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler aralarında pilot belediyelerimizin de olduğu birçok ilde büyük bir yıkıma, can ve mal kaybına sebep oldu. 1,5 milyonu Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler olmak üzere 15 milyondan fazla insanın etkilendiği depremler yarım milyondan fazla binada, iletişim ve enerji altyapılarında büyük hasara yol açtı.

Geçtiğimiz iki ayda, yıkıcı depremler sonrası etkilenen illerde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, acil müdahale süreci sonrası insani yardımlar bölgeye ulaşmaya devam ediyor.  Bununla birlikte, belediyeler de hizmetlerini sürdürmek ve iyileşme süreçlerini yönetmek için çalışmalarda bulunuyor.

RESLOG Türkiye olarak biz de sürecin başından bu yana, ekibimizin uzmanlığı çerçevesinde yerel yönetimlerimize destek vermek üzere çalışmalarımızı koordine ettik. Bölgesel iyileşme ve sürdürülebilir kalkınma odaklı gelecek dönem çalışmalarımızı, yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına göre düzenleyebilmek için durum değerlendirmesi yapmak ve taziyelerimizi iletmek üzere saha ziyaretlerinde bulunduk.

İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği’nin bir parçası olan proje ortağımız SALAR International’ın yönetim ekibi ve SALAR’ın altyapı stratejistinin de aralarında bulunduğu geniş bir uzman ekibi ile depremden etkilenen şehirlere son ziyaretimizi 27-28 Mart tarihlerinde Mersin, Hatay ve Kahramanmaraş’a gerçekleştirdik.

Mersin ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlarından mevcut durumu öğrenen ekibimiz belediye hizmetlerinin rakamsal verilerini ve ihtiyaçlara yönelik bilgileri aldı. Ziyaretlerimizde, bölge yerel yönetimlerini destekleyebileceğimiz gelecek iş birliği konularına dair fikir alışverişinde bulunduk.

Görüşmelerde söz alan Proje Yöneticimiz Sinan Özden; 2018 yılından bu yana yerel yönetimlerin göç gibi ani ve yoğun şoklar karşısındaki dayanıklılığını arttırmak için çalışan bir proje olduğumuzu vurgularken, ne yazık ki depremle bir kez daha çalışmalarımızın öneminin ortaya çıktığını belirtti. RESLOG’da krizi karşılama, iyileşme ve gelişmeye devam etmeye odaklı bir rezilyans metodu benimsediğimizi açıklayan Özden, dayanıklı yerel yönetimler ve kesintisiz hizmet sunumu için etkilenen belediyelere desteklerimizin devam edeceğinin altını çizdi.

SALAR International Genel Müdürü Ryan Knox ise, SALAR International’ın Türkiye ile uzun yıllardır devam eden iş birliklerinin altını çizerken, depremden etkilenen bölgeleri şahsen ziyaret edip taziyede bulunmayı önemli gördüğünü ve orta ve uzun dönemdeki iyileşme çalışmalarına katkıda bulunabilmek için Türkiye’deki belediye birlikleri ve onların üye belediyeleri ile çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Yerel yönetimlerin, göç karşısında olduğu gibi çoklu, farklı şoklar karşı da dayanıklı olmalarını önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde, deprem sonrası regainin urban functionalitye odakalanan çalışmalarımız ile RESLOG’un çerçevesini genişletirken, belediyelerimizi göç yönetimi alanında desteklemeye de her zamanki gibi devam edeceğiz.

 

 

Copyright © RESLOG 2018 – 2023 Tüm hakları saklıdır.

https://www.reslogproject.org/wp-content/uploads/2022/08/Untitled-1.png

Copyright © RESLOG 2018 – 2023 Tüm hakları saklıdır.

https://www.reslogproject.org/wp-content/uploads/2022/08/Untitled-1.png